Czy kawa może zmniejszyć twoją wagę?

5/5 - (3 votes)

Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Wiele osób lubi wypić poranną kawę rano. Dzięki wysokiemu stężeniu korzystnych przeciwutleniaczy i składników odżywczych kawa wygląda na bardzo zdrową. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia bardzo poważnych schorzeń.

Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie. Uważa się, że spożywanie zbyt dużej ilości kawy może powodować zwiększone ryzyko zawału serca. Ryzyko idzie dalej, gdy weźmiesz pod uwagę wpływ kawy na ciśnienie krwi. Chociaż jej wpływ na ciśnienie krwi nie jest bezpośrednio znany, kawa zawierająca kofeinę wydaje się je podnosić, co może zwiększać ryzyko zawału serca.

Rak jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Uważa się, że kawa może przyczynić się do rozwoju niektórych rodzajów raka. Ponadto regularne picie może powodować zmiany we wzorcach snu, co może zwiększać ryzyko bezsenności i innych zaburzeń snu. Należy zauważyć, że ten związek między kawą a rakiem stwierdzono tylko u kobiet.

Osoby z nadwagą i otyłe częściej mają wyższe ciśnienie krwi niż osoby uważane za zdrowe. Wynika to z faktu, że kofeina wpływa na ciśnienie krwi. Kofeina może podnieść tętno w ciągu kilku minut, podobnie jak u niektórych osób. Przeprowadzono badania, w których osobom z nadwagą lub otyłością podawano napoje z kofeiną dwa razy dziennie przez pewien czas; wyniki pokazały, że po kilku pierwszych dniach nastąpił znaczny wzrost ciśnienia krwi.

Kawa może nie tylko zwiększać tętno, ale także zwiększać poziom cholesterolu. Wynika to z faktu, że kawa zawiera kofeinę, a także kilka innych chemikaliów. Chociaż wiele z tych chemikaliów nie jest dla ciebie złych, wiadomo, że wchodzą w interakcje z innymi substancjami, takimi jak cholesterol. Chociaż ta interakcja może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, może nie pomóc w zrzuceniu wagi. Wiele osób uważa, że ​​kofeina zwiększa chęć do jedzenia i zmniejsza uczucie głodu, które pojawia się podczas diety. To może pomóc wyjaśnić, dlaczego przeprowadzono wiele badań dotyczących korelacji między spożyciem kawy a utratą wagi.

Jednak faktem jest, że nadal nie ma ostatecznej odpowiedzi na temat związku między kawą a utratą wagi. Chociaż prawdą jest, że spożywanie co najmniej ośmiu uncji kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko różnych problemów zdrowotnych, należy uważać na to, ile spożywasz. Osiem uncji kawy może zawierać od dwóch do pięciu filiżanek kofeiny, w zależności od tego, jak jest spożywana. Aby zminimalizować zawartość kofeiny, powinieneś kupić odmianę bezkofeinową. Jeśli musisz pić go w dużych ilościach, powinieneś poszukać kawy bezkofeinowej poprzez dodatek cytryny lub mleka.